کیهان آنلاین

آگهی می پذیرد

 

با بخش آگهی تماس بگیرید تا کیهان لندن امکان برقراری ارتباط با مخاطبان شما را در سراسر جهان فراهم آورد

تأسیس در تهران سوم خرداد 1321

تأسیس در لندن اول ژوئن 1984

kayhanonline-London

با کیهان آنلاین همکاری کنید

برای کیهان خودتان عکس و خبر بفرستید

نظر خود را با ما در میان بگذارید

نه تنها خبر بلکه لابلای سطور را

 در کیهان لندن بخوانید

کیهان لندن را مشترک شوید

تا همراه هفتگی و همیشگی شما باشد

   اسفند 1391

با پستچی و ستون پست

 کیهان لندن مکاتبه کنید

بگویید و بشنوید

 بپرسید و پاسخ بگیرید

postchi@kayhanlondon.com

 

 
بازارچه کیهان
برای آگاهی و آگهی

به بازار اطمینان نکنید!

رقبا زیاد هستند 

آگهی در کیهان آگاهی می آورد

 

شما هم غرفه ای در بازارچه مجازی کیهان بخرید تا مشتریان واقعی جلب کنید!


برای آگاهی و آگهی کسب و کار و خدمات ایرانیان در سراسر جهان
بازارچه کیهان کالا و خدمات شما را با شکل و قیمت مناسب معرفی می کند. کافیست با بخش آگهی کیهان تماس بگیرید:
ads@kayhanlondon.com
Tel.: 0044(0)20 89989676
Fax: 0044(0)20
89979560

 

پ. مهرکوهی

 

جنگ و باز هم جنگ...

نگاهی کوتاه به رویدادهای سوریه

 

کیهان آنلاین

همه داده ها گواه بر آن است که آمریکا از این پس بیش از هر زمان ِ دیگری در جنگ ِ خانگی سوریه آشکارا درگیر خواهد شد. اگر آمریکا در گذشته از راه ِ کشورهای ترکیه، عربستان، قطر و کورایشیا (کورواسی) به جنگجویان ِ سوری رو در رو با رژیم ِ اسد یاری می رسانید، اکنون این یاری رسانی بی پرده پوشی و آشکارتر از گذشته انجام خواهد گرفت. خود ِ آمریکایی ها همراه با انگلستان پیشگام ِ تحریم ِ جهانی و جلو گیری از واگذاری جنگ افزار به نیروهای درگیر در جنگ ِ خانگی سوریه بوده اند و اکنون خود ِ آنان می خواهند آشکارا شکننده همان پیمان باشند.

دو هفته پیش بود که جان کِری، وزیر ِ خارجه آمریکا، دیداری از ترکیه داشت تا به بررسی کمک رسانی به نیرو های دشمن ِ دستگاه بشار اسد بپردازد. این دیدار درست یک روز پس از آن انجام گرفت که دولت آمریکا پذیرفت شصت میلیون دلار کمک های انسان دوستانه به نیروهای درگیر با دستگاه ِ فرمانروایی بشار اسد بپردازد. در ماه های گذشته شماری از بلندپایه ترین افسران ِ آرتش ِ آمریکا از اوباما خواستند که به آن دسته از ناهمسازواران ِ سوری که نیروهایی میانه رو برآورد شده اند یاری کرده و جنگ افزار در دسترس ِ آنان بگذارد. ولی واقعیت این است که جنگ ِ خانگی ای که اکنون نزدیک به دو سال از آغاز ِ آن می گذرد نیروهای میانه رو را از میدان ِ جنگ به در کرده است و جنگ سالاران هر روز چهره  بسیار زشت تری از خود را نمایان می سازند.

برآورد می شود که تا کنون نزدیک به هفتاد هزار تن جان ِ خود را در جنگ ِ خانگی سوریه از دست داده اند و شمار ِ آوارگان به بیش از هشت سد (صد)* هزار تن رسیده است. در کنار ِ این، باید به خشونت هایی که بر کودکان و زنان می رود و در هیچ برگه آماری گنجانده نمی شود اشاره کرد. چه کسی می داند که در این جنگ به چه شماری از پسر بچگان و دخترکان سوری تجاوز جنسی شده و چه شماری از آن کودکان پس از تجاوز کشته شده و یا خرید و فروش شده اند؟ چه کسی به سرنوشت ِ کودکان قربانی جنگ بیش از به چنگ آوردن ِ قدرت و بهرمند شدن از خوان ِ قدرت می اندیشد؟ اگر نیروی به راستی میانه رویی در سوریه می بود می بایست برای پایان بخشیدن به رنجی که مردم ِ بی گناه سوریه گرفتار ِ آن شده اند پیشگام می شد و بی درنگ خواستار ِ آتش بس می گردید تا راه برای گفت و گویی به سر پرستی سازمان ِ جهانی کشورها (یو. اِن) فراهم آید و مردم بتوانند به خانه های ویران شده خویش باز گردند و سرپناهی بیابند و هم زمان با آن در باره آینده کشور ِ خود تصمیم بگیرند و گذار به دوران ِ پس از دودمان ِ اسد به آرامی انجام گیرد.

رژیم  ِ اسد در سال ِ نخست ِ زمستان ِ عربی فرصت های فراوانی داشت که با مردم ِ کشور ِ خود دست به گفت و گو بزند، که به همه آن فرصت ها پشت ِ پا زد. رژیم بعثِ سوریه تا پیش از آغاز ِ اعتراض های مردم آن کشور به اختاپوسی می مانست که در همه جا رخنه کرده بود. این رخنه به آن رژیم این فرصت را می داد که در برابر اعتراض کنندگان از توان ِ مانور ِ بالایی برخودار باشد و بتواند با دادن یک رشته امتیاز به مردم هم چنان در قدرت بماند. ولی آن رژیم بر آن شد که از مُدل سرکوب ِ سد در سدی که در جریان رویداد های سال ِ 1988 در ایران به کار گرفته شده بود بهره گیرد، سیاست نابخردانه ای که به بی آینده شدن ِ رژیم ِ دودمان ِ اسد و ویرانی کشور ِ سوریه انجامید و سوریه را با چالش های بسیار پر هزینه ای روبرو ساخت.
هم در کشور ِ ایران و  هم در در کشور های عربی خاورمیانه وابستگی نخبگان ِ سیاسی به نهاد های کهن و نداشتن دریافت درست از واقعیت سیاسی یک پدیده عام است. نبود ِ شرایط ِ بایسته برای پرورش ‌ِ سیاستگران ِ شایسته و کمبود سیاستگران ِ آگاه و کاردان، به دیکتاتورهای کوچک و زار این بخت را داده است که در پوست ِ شیر خود را پنهان کنند.   
از آغاز ِ سده بیستم تا امروز شرایط پیچیده خاورمیانه و چالش ِ بین اسلام گرایی و نوگرایی پدید آورنده رهبرانی بوده است که همگی گرایش به بزرگی داشته اند. ولی راست این است که خاورمیانه پس از رضاشاه در ایران و آتاتورک در ترکیه رهبری بزرگ به خود ندیده است. همه آن دیگرانی که خواسته اند بزرگی پیشه کنند مردان کوچکی بوده اند که در برابر توفان ِ چالش ها جا خالی کرده اند و یا چنان چون ناصر ِ مصری بخت همراه شان بوده  و مرگ شان پیش از رسیدن ِ توفان از راه رسید. در سوریه هم هم اسد ِ پدر و هم اسد ِ پسر از توان و خرد ِ روبرویی با چالش ها و دشواری ها برخودار نبوده اند. بر سرِ کار ماندن، ستم پیشگی کردن و در برابر ِ مردم ایستادن را اینان وامدار ِ نبودن ِ یک رهبری فرهیخته و دلیر در میان ناهمسازواران شان بوده و هستند.
اینک این که گروهی از بلند پایگان ِ آرتش ِ آمریکا از نیروهای میانه رو در سوریه سخن به میان آورده اند پرسش برانگیز است. فراموش شدن این که در جنگ ها، به ویژه در جنگ های خاورمیانه ای، نقش ِ میانه رو ها تنها پیشخدمتی، آشپزی، آفتابه داری و حوله داری است نیز پرسش بر انگیز است. در این جنگ سرانجام میانه رو ها قربانی خواهند گشت و کسی هم در مرگ شان اشکی نخواهد ریخت. تأکید بیش از اندازه بر خونریز بودن  دستگاه ِ فرمانروایی بشار اسد و بعثی های سوریه و در نگر نگرفتن ِ دوزخی که سلفی ها می توانند در سوریه پس از اسد پدید بیاورند اشتباهی نابخشودنی است. برخورد ِ خردمندانه با جنگ ِ درون کشوری سوریه آن است که کشور آمریکا توان خود را برای به پا سازی یک آتش بس به کار ببرد تا جنگ سالاران آهسته، آهسته به کناری نهاده شوند. تنها در آن هنگام است که نیروهای میانه رو ِ راستین میدانی می یابند و می توانند زمینه ای برای کناره گیری آرام ِ اسد از قدرت فراهم آورند و از خون ریزی های بیشتر که پس از کنار گیری اسد می تواند پدید آید جلو گیری کنند.

در سوریه جنگ تازه آغاز شده بود که یکی از رهبران ِ سلفی ها به نام شیخ عدنان ال- عرور در یک شبکه تلویریونی  که یکی از کشور های دوست سوریه در دسترس او گذاشته مژده داد که پس از به قدرت رسیدن ِ مردانِ دین، همه آنان که با فرمانروایی سلفی ها ناهمسازوارند نکه تکه خواهند شد و در دستگاه ِ چرخ ِ گوشت له خواهند شد
 ----------------------------------------------------------------------------
سد واژه ای پارسی است و نوشتن آن با ص عربی درست نیست.

 

 

 

□□□ تکفروشی کیهان در فروشگاه های ایرانی

□□□ اشتراک کیهان: کیهان را مشترک شوید

Kayhanlondon 2000-2013 U.K. London